Franke Tasarım Buluşmaları 2

Franke Tasarım Buluşmaları – Mimarlıkta Değer Öncelikleri

Franke Tasarım Buluşmaları ‘Mimarlıkta Değer Öncelikleri’ Heval Zeliha Yüksel, Celal Abdi Güzer, Han Tümertekin, Murat Tabanlıoğlu.

Geçtiğimiz günlerde 2021 yılı Pritzker ödülü kazananları açıklandı. “Yıkıp yapmak değil dönüştürerek yeniden kullanmak” anlayışındaki Fransız mimarlar ödüle layık görüldüler. Aravena’dan sonra başlayan bu akım ile mimarlığın geldiği noktada dünyada özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerde yeniden yapma konusu ve mimarlığın değer üretme kaygısı öne çıkıyor. Bu kaygının yersiz olmadığını tüm dünyaya hatırlatan bir süreci yaşadık ve hala yaşıyoruz. İnsanların doğa ile iç içe, esnek, sürdürülebilir mekânlara ihtiyaçlarının olduğu makro ölçekten mikro ölçeğe her bir hanede hissedildi. İlerleyen teknoloji ve tüm dijital dünya gerçekleri de öte yandan mimarlığı başka noktalara taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Bu büyük uçurum her geçen gün büyürken ve ufuk çizgisi giderek uzaklaşırken mimarlıkta değer öncelikleri neler ve değişiyor mu?

Heval Zeliha Yüksel, kıymetli konukları Prof. Celal Abdi Güzer, Han Tümertekin ve Murat Tabanlıoğlu ile ‘Mimarlıkta Değer Öncelikleri’ konusunu kendi meslek pratikleri çeperinde tartıştılar.

Bir yanıt yazın